Sztuka mixed media – jakie przydasie są potrzebne?

Sztuka mixed media – jakie przydasie są potrzebne?

Sztuka-mixed-media-jakie-przydasie-sa-potrzebne
Sztuka mixed media to technika zdobiennicza inspirowana scrapbookingiem i decoupage. W praktyce polega na łączeniu wielu różnych elementów: od warstw papieru po faktury różnych materiałów. Jakie przydasie są potrzebne, aby zacząć tworzyć tą metodą? 

mixed media

Prace w stylu mixed media to takie małe dzieła sztuki, w których zwykle wykorzystuje się więcej niż jedno medium np. farbę, pastę czy preparat. Używa się również mediów scrapbookingowych: tuszy, farb kredowych, mgiełek czy specjalnych past.
 
Ciekawostką jest to, że można do tej techniki wykorzystać wszystko to, co posiadasz w domu. Na początek więc nie musisz w to zbyt dużo inwestować. Mogą to być więcej stare firanki, spinacze, nieużywane i zardzewiałe nożyczki, wyschnięte pędzle. Możesz też wykorzystać nadgryzione zębem czasu elementy metalowe czy spreje z garażu. Nawet folię bąbelkową czy znaczki pocztowe!

Jeśli chcesz zacząć tworzyć np. metodą scrapbookingu, ale nie wiesz, co kupić na start, zajrzyj tutaj

 
Tworzenie w technice mixed media to okazja do rozwoju umiejętności i świetny trening dla kreatywności. To szansa na znalezienie zajęcia i pasji na dłużej. Im więcej preparatów użytych w pracy, tym ciekawsze efekty końcowe. Pamiętaj tylko, aby umiejętnie dobierać kolory, eksperymentować i nie bać się łączyć ze sobą różnych mediów. 

Jakie przedmioty są niezbędne, aby zacząć tworzyć w stylu mixed media?

mixed media

Media scrapbookingowe – farby, pasty, preparaty 

Rynek produktów scrapbookingowych powiększa się błyskawicznie o nowe preparaty. To właśnie one pomagają osiągnąć konkretne efekty w pracach: np. matową powierzchnię, błyszczący efekt lub grudkowatą strukturę. 
Niektóre z nich rozpuszczają tusze alkoholowe, inne podkreślają efekt trójwymiarowości na powierzchni pracy. Jeszcze inne dodają efektu postarzającego jak np. preparaty do efektu rdzy czy patyny.  
Zanim, jednak wydasz pieniądze na profesjonalne preparaty do mixed media – wykorzystaj to, co masz w domu.
Może to być kawa, która na papierze stworzy oryginalne plamy, a nawet zabawa z barwnikami spożywczymi, które są dość tanie i pomogą Ci stworzyć Twoje pierwsze mgiełki. 
mixed media
Poniżej tutorial video mojej koleżanki, jak zrobić samodzielnie mgiełki w domu. 

Maski – szablony

Jak nadać pracom mixed mediowym charakter? Pomogą Ci w tym maski, czyli popularne szablony, które wykorzystasz do stworzenia ciekawego tła. Idealny materiał do łączenia z różnymi preparatami. Przez maski możesz nakładać własne mikstury preparatów np. zmieszaną pastę z barwnikiem spożywczym lub farbą. Co jeszcze? 
  • np. specjalne pasty w połączeniu z innymi produktami np. z pokruszonymi cieniami do powiek lub z kolorowymi proszkami; 
  • np. gesso – podkład malarski, którego dwie najważniejsze cechy to trwałość i zwiększenie przyczepności kolejno zaaplikowanych na pracę. 
  • kolorowe tusze – nakładane np. za pomocą zwykłej gąbki do mycia naczyń metodą wcierania w powierzchnię pracy. 

Bazy – blejtramy malarskie, kartony, a nawet dykta!

Większość prac w tej technice wykonuje się na specjalnych blejtramach malarskich, grubszych kartonach, a nawet drewnianych dyktach! Tak naprawdę wszystkiego można użyć jako bazy.

Może to być kilka sklejonych ze sobą kartek z bloku technicznego, brystol lub nasze bazy ze sklepu, które znajdziesz tutaj

Jakie dodatki wykorzystać do tworzenia w stylu mixed media?

mixed media

Do tworzenia prac techniką mixed media potrzebujesz kilku dodatków.

Mogą to być np:

  • stare, rodzinne fotografie, które pomogą Ci stworzyć niepowtarzalne pamiątki;
  • mikrokulki i drobne kamyczki (do kupienia w sklepach scrapbookingowych), które ułatwią Ci wypełnienie zakamarków w Twoich pracach;
  • sznurki i stare koronki, które dodadzą klimatu pracom;
  • guziki, stare gazety i czasopisma.

Aby zacząć tworzyć prace w tej technice, na początku naprawdę nie potrzebujesz zbyt wielu materiałów. Skorzystaj z domowych zbiorów, a efekty końcowe na pewno Cię zachwycą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *