Decoupage na szkle

Decoupage na szkle

decoupage na szkle

Techniką decoupage na szkle umożliwia pracę na wielu różnych materiałach. Decoupage na szkle wygląda to bardzo efektownie i wymaga przy tym niewielkiego nakładu finansowego. To technika, która wymaga precyzji działania, a zarazem pozwala osiągnąć niesamowite efekty dekoracyjne. 

Szkło jest bardzo wdzięcznym materiałem do techniki decoupage. Z łatwością adaptuje papier, ale nie widać na nim nierówności pomiędzy nałożonymi warstwami. Wzory prezentują się bardzo efektownie. Na szkle bez problemu uzyskasz piękne efekty spękań czy złocenia. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie preparaty, aby być w pełni zadowolonym z efektów. 

Do zdobienia tą techniką możesz wybrać spośród wielu szklanych przedmiotów: talerzy, wazonów, misek, lampionów, kubków. Stosując decoupage zwykły serwis obiadowy, czy kawowy zmienisz w piękną zastawę stołową wykonaną według własnego projektu.

Jakie szkło wybrać?

Zastanawiasz się, jakie szkło wybrać? Pamiętaj o tym, aby dopasować je do wielkości wzoru. Najlepiej sprawdzą się szkła matowe i przezroczyste. Dlaczego? Ponieważ grafikę przykleja się od strony druku, a nie od spodu. Wierzch obrazka przykleja się zatem od strony wewnętrznej naczynia. W takiej sytuacji bardzo turdno przykleić obrazek np. do butelki z wąską i długą szyjką. Nie zaleca się również korzystania z kryształów i szkła dekorowanego, ponieważ mogą zniekształcać obrazek.

Jakie materiały będą niezbędne?

W technice decoupage stosowanej na szkle będziesz potrzebować takich materiałów jak:

  • szklany talerzyk,
  • pędzelek,
  • serwetka lub inny nośnik grafiki,
  • farba akrylowa biała,
  •  pasta postarzająca złota,
  • klej decoupage do ceramiki,
  • pojemniczek z niewielką ilością wody,
  • lakier.

Jak krok po kroku ozdobić szkło?

W pierwszej kolejności należy oczyścić talerzyk, myjąc go wodą z mydłem.

Następnie należy go dokładnie wysuszyć. W kolejnym kroku przygotuj wzór. Zamoczcie pędzelek w wodzie i narysujcie nim kontur grafiki około 3 mm od jej brzegów. Następnie możecie zacząć delikatnie wydzierać grafikę palcami. Pozwoli Ci to uzyskać ciekawy efekt poszarpanego wzoru.

Każda serwetka złożona jest trzech warstw. Oddziel je i zostaw tylko tą wierzchnią z nadrukiem. Następnie przyłóż wzór na odwrocie talerzyka. Pędzelkiem zamoczonym w kleju do ceramiki dociśnij serwetkę do naczynia.  

Jeśli klej już wyschnie, przystąp do nanoszenia pasty postarzającej na talerzyk. Zrób to metodą tapowania, używając pędzelka gąbkowego. Talerz nie musi być idealnie pokryty w całości. Mogą zostać na nim prześwity. Efekt będzie wówczas nawet jeszcze lepszy. W końcowym etapie cały talerzyk należy pomalować farbą. Gdy ta wyschnie, możesz dodatkowo posmarować naczynie lakierem, jeśli ma służyć jako talerz do przechowywania żywności. 

Prawda, że talerzyk wyszedł pięknie? Taką samą metodą możesz ozdobić niemal każde naczynie. Z pewnością masz w domu nieużywane szklane misy, wazony, talerze. Poświęć kilka minut i przemień je w małe dzieła sztuki.

Takie naczynie możesz zachować dla siebie na pamiątkę. Możesz również podarować je bliskiej osobie. Wówczas wystarczy zawinąć talerzyk w przezroczystą folię, a jej końce związać wstążeczką, czy sznurkiem. Jeśli nie masz folii, użyj koszuli do dokumentów, po uprzednim odcięciu z niej białego boku. To prosty i efektowny sposób na sprawienie radości bliskiej osobie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *