Decoupage na mydełkach

Decoupage na mydełkach

Podobają Ci się mydełka zdobione wzorami? Możesz przygotować takie mydełka w bardzo prosty i ekonomiczny sposób. Niczym nie będę się one różnić od tych ze sklepu!

Jakie mydełka i materiały wybrać?

Jeśli w domu nie używasz tradycyjnych mydeł, na pewno masz ich spory zapas. Zamiast je więc wyrzucać, wykorzystaj do zdobienia techniką decoupage. Jeśli jednak chcesz wręczyć ozdobione przez Ciebie mydełka jako prezent, wybierz te, które oprócz funkcji użytkowej, myjącej, będą miały jakieś dodatkowe zalety, np. pielęgnacyjne, odżywcze, zapachowe.

Do decoupage mydło powinno być gładkie lub mieć płytko umieszczony napis, ponieważ później należy go zetrzeć z mydła do gładkiej powierzchni. Najlepiej wybrać mydełka standardowe – czyli w kolorach: biały, kremowym, beżowym itp. Możesz kupić specjalny klej do decoupage lub zastąpić go popularnym klejem, jakim jest wikol, nieco rozcieńczając go zwykłą zimną wodą. Ta opcja może nawet okazać się lepsza, ponieważ wikol się tak nie błyszczy jak typowy klej do decoupage, a wzór dobrze się trzyma na mydle, nawet podczas jego używania.

Potrzebny będzie jeszcze papier ścierny. Jeśli logo, napis na mydle jest wytłoczony dość głęboko, wybierz papier ścierny grubszy, aby łatwiej było się pozbyć tego wzoru. Możesz użyć papieru ściernego w kostce, będzie Ci się z nim łatwiej pracować. Pamiętaj też, że to co zetrze się z mydła, możesz wykorzystać jako pomoc podczas prania, np. ręcznego prania swetrów. Przygotuj sobie również jakiś wzór, np. z serwetki, pędzel, lakier.

Na mydełko możesz nanieść dowolny wzór, w zależności od jego przeznaczenia. Pięknie prezentują się wszelkie motywy kwiatowe. Możesz jednak równie dobrze wykonać takie mydełko, angażując do pracy swoje dziecko. Jest to technika bardzo prosta i bezpieczna. Twoja pociecha może ozdobić mydełko ulubionym bohaterem z bajki lub – w przypadku chłopców – motywem sportowym, np. piłką.

Jak ozdobić mydełko techniką decoupage?

W pierwszym kroku z mydła ścieramy napis, wykorzystując w tym celu nasz papier ścierny. Usuwamy wszelkie napisy i ewentualne nierówności z mydła tak długo, aż pozostanie ono zupełnie gładkie. Jeśli na mydle zostaną po tej czynności jakieś rysy, również musisz się ich pozbyć, wygładzając je pod wodą lub używając delikatniejszego papieru ściernego.

W kolejnym kroku mydełko należy pokryć klejem. Nie nakładaj go jednak na całe mydło. Wówczas pozbawisz je funkcji użytkowej, gdyż nie będzie się pienić. Klej nanieś tylko na to miejsce, w którym chcesz umieścić wybrany wzór.

Następnie nakładasz wzór na mydełko, lekko dociskając, i na koniec całość lakierujesz. Gotowe mydło nadaje się jak najbardziej do użycia. Spienia się tylko ta część, które nie została pomalowana klejem. Reszta pozostaje na koniec.

Takie mydełko możesz zapakować w ozdobną folię, związując ją wstążeczkami lub sznurkiem. Jeśli nie masz w domu folii, wybierz zwykłą koszulkę do dokumentów. Odetnij boczną, białą część i wykorzystaj jako opakowanie na mydełko.

 

Jedna odpowiedź

  1. Elena pisze:

    Świetny pomysł 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *