Tchnij w stare meble nowe życie

Tchnij w stare meble nowe życie

Nie pozbywaj się starszych mebli z domu. Możesz zmienić je w prawdziwe dzieła sztuki i ozdobić tak, jak podpowiada Twoja fantazja. Jak to możliwe? Odpowiedzią jest decoupage!

Z pewnością kiedyś zdarzyło Ci się pozbyć z domu starego mebla, ponieważ był brzydki, nie pasował do wystroju wnętrza. Pozbywasz się takich mebli, mimo że są one jeszcze w dobrym stanie pod względem użytkowym, trwałe, solidne? Zamiast marnować czas i pieniądze na bardzo drogą renowację lub zakup nowych mebli, wykorzystaj technikę decoupage. Dzięki temu stare przedmioty zmienisz w piękne meble, nawet utrzymane w nowoczesnym stylu.

Decoupage to technika, którą możesz stosować niemal na każdej powierzchni: drewnie, metalu, ceramice, szkle, tkaninie, a nawet świecy i mydle. Polega to na tym, że wybierasz wzór grafiki i nanosisz go na przedmiot. W ten sposób nadajesz mu drugie życie.

Decoupage – co potrzebujesz do zdobienia mebli?

Do klasycznego zdobienia mebli będziesz potrzebować takich materiałów, jak: papier ścierny o gramaturze 240, do matowienia mebli, farba akrylowa biała bądź kremowa i serwetki najlepiej z białym tłem, aby bez problemu wydrzeć wzór. Wzory wydarte lub wycięte nanosić będziesz na meble i przyklejać za pomocą specjalnego kleju do decoupage. Następnie powinieneś wielokrotnie polakierować mebel specjalnym lakierem do drewna, aby dojść do gładkiej powierzchni. W ostatnim kroku możesz jeszcze przeszlifować mebel drobnym papierem ściernym.

Dobrze byłoby jednak, gdybyś przed ozdabianiem metodą decoupage mebli zaznajomił się z tą techniką na mniejszych przedmiotach. Duże powierzchnie będę wymagać od Ciebie dużo większej wprawy w stosowaniu tej techniki.

Początki – szukaj inspiracji!

Możesz zatem wybrać np. stary stół. Upewnij się tylko, że jest czysty, a jego powierzchnia gładka. Dobrze, jeśli zeszlifujesz wierzchnią warstwę. Do realizacji swojego projektu możesz wykorzystać np. zdjęcia z wakacji lub fotografie swoich dzieci. Jeśli umieścisz je na meblach, nie tylko będą wzbudzać zainteresowanie gości, ale i Tobie będą przypominać najpiękniejsze chwile z życia. Taka inwestycja z pewnością się opłaci!

Na początku możesz nie czuć się pewnie w tej technice. To naturalne, nie przejmuj się. Jeśli jeszcze nie wyćwiczyłeś swojej kreatywności i czujesz ograniczenia w wyobraźni, zainspiruj się Internetem. To prawdziwy skarbiec, jeśli chodzi o inspiracje. Sprawdź, jakie projekty realizują inni miłośnicy tej techniki. Co stworzyli, co wykorzystali podczas pracy. Z pewnością z początku będziesz zaskoczony tym, jak piękne dzieła powstają dzięki pracy ludzkich rąk i wyobraźni.

W sieci znajdziesz również wiele stron internetowych osób, które żyją z tworzenia metodą decoupage. Posiadają manualne zdolności, są kreatywni i dzięki temu znaleźli swój sposób na zarabianie na życie. Swoich przedmiotów pod decoupage szukają na pchlich targach, wystawkach garażowych, gdzie kupują piękne, lecz stare przedmioty za bezcen. Następnie przekształcają je w piękne meble, które sprzedają z całkiem dobrym zyskiem. Jeśli więc nie czujesz się w tej technice jeszcze wystarczająco pewnie, ale bardzo Ci się podoba, kup meble ozdobione tą techniką od innych pasjonatów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *