Świece w stylu decoupage

Świece w stylu decoupage

świece w stylu decoupage

Podobają Ci się ozdobne świece w stylu decoupage? Możesz je wykonać samodzielnie w sposób bardzo szybki i ekonomiczny! Własnoręcznie stworzone świece na pewno będą wspaniałą pamiątką, a także prezentem dla bliskiej osoby! 

Ozdabianie świec metodą decoupage jest jedną z prostszych technik do samodzielnego wykonania. Polega to na nanoszeniu na nie wyciętych wzorów z papierowych serwetek lub specjalnego papieru do decoupage. Świece ozdabia się bardzo łatwo, ale ta technika wymaga cierpliwości. Materiał również przylega do nich bardzo dobrze. Nawet jeśli nie masz zbytnich predyspozycji plastycznych, ze świeczką na pewno sobie doskonale poradzisz. Tymczasem efekt będzie naprawdę oryginalny! Taką świeczkę możesz wręczyć jako prezent lub ustawić na świątecznym stole.

Jakie świece w stylu decoupage wybrać do tej metody?

Na początku musisz się zastanowić nad tym, jakie świece wybrać do ozdabiania: walcowate czy okrągłe? Świecę walcowatą możesz bez problemu ozdobić, nawet jeśli wcześniej nie miałaś do czynienia z techniką decoupage. Ryzyko, że nośnik grafiki się zmarszczy po przyłożeniu do świecy, jest bardzo małe. Jedyne czego będziesz tu potrzebować to nośnik grafiki, świeca i suszarka. 

Świece okrągłe ozdabia się dużo trudniej. Papier się marszczy, musisz więc pamiętać o dokładnym wycinaniu wzorów, szczególnie w miejscach zagięć.

Co jest potrzebne?

Do wykonania ozdób na świecy metodą decoupage niezbędne będą:
· świeca,
· łyżeczka do herbaty,
· cienki pędzel,
· serwetki ze wzorem,
· tealight,
· nożyczki,
· woda w małym pojemniczku.

Jaką serwetkę wybrać? Na świecy bardzo dobrze prezentują się wszelkie motywy kwiatowe, ale należy je bardzo ostrożnie nakładać. Wzór zależy jednak od przeznaczenia samej świecy. Możesz wybrać motyw wigilijny, jeśli świeca ma służyć jako ozdoba na świątecznym stole.

Jak ozdobić świecę?

W pierwszym kroku wybieramy wzór, który chcemy umieścić na świecy. Najlepiej, żeby był on w odcieniu zbliżonym do tego, w którym jest nasza świeczka, aby zachować spójność. Następnie przystępujemy do wydzielenia wzoru z serwetki.

W tym celu możemy namoczyć lekko pędzelek w wodzie i obrysować nim kontur naszego wzoru, około 3 milimetry od krawędzi wzoru. Następnie, gdy woda już wsiąknie, wydzieramy ręcznie wzór z serwetki. Możesz w tym celu również użyć nożyczek. Wydzieranka da jednak lepszy efekt, bo jest bardziej skuteczna. Nożyczek możesz użyć szczególnie wtedy, gdy wzór ma ostre krawędzie.

W kolejnym kroku przykładamy wzór do świeczki i sprawdzamy, jak wygląda. Na tym etapie możemy go jeszcze zmienić. Wyciąć jakiś element, zmniejszyć go. 

Jeśli jesteśmy już zdecydowani, rozdzielamy serwetkę na trzy warstwy, z których jest ona złożona. My będziemy używać tylko tej warstwy, na której nadrukowany jest bezpośrednio wzór.

Teraz nakładamy wzór na świece i przytrzymujemy go jedną ręką. Drugą natomiast podgrzewamy łyżeczkę nad tealight, kierując jej zagłębienie do ognia. Teraz wypukłą stroną łyżeczki przyciskamy delikatnie wzór, zaczynając od jego środka. Łyżeczka rozgrzewa nieco świecę, dzięki czemu wzór się na niej przykleja. W ten sam sposób robimy z każdym elementem wzoru, który chcemy nanieść na serwetkę.

Kiedy świeczka będzie już gotowa, wystarczy zapakować ją na prezent. Pięknie prezentuje się w przezroczystej folii, zawiązanej zwykłą wstążeczką lub sznurkiem. Jeśli nie masz w domu folii, wykorzystaj zwykłą koszulkę do dokumentów, odcinając z niej biały brzeg.

Gotowe! Efekt zaskakujący, prawda?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *