Rzemiosło florenckie jako styl decoupage

Rzemiosło florenckie jako styl decoupage

Rękodzieło florenckie pochodzące z Florencji we Włoszech to wielowiekowa tradycja utrzymywana przez kilka cechów rzemieślniczych. Styl florencki, zwłaszcza w przedmiotach wyprodukowanych od połowy XIX wieku, zazwyczaj odzwierciedla współczesną interpretację renesansowej sztuki i wyposażenia. Popularne elementy wykonane w stylu florenckim to pozłacane ramki do zdjęć, złocona skóra, meble do reprodukcji, złocone plakaty i tryptyki z decoupage oraz stoły inkrustowane marmurem i rzadkim drewnem.

Początki

W okresie renesansu Florencja była znana w całej Europie jako centrum sztuki, szczególnie w malarstwie, złoceniu złota, pracach z brązu i meblach inkrustowanych skomplikowanymi wzorami z marmuru lub rzadkiego drewna. Drobne tradycje rzemieślnicze związane z niektórymi z tych sztuk nigdy nie zostały całkowicie wygaszone we Florencji i pozostały dobrze ugruntowane aż do XIX wieku. Cechy rzemieślnicze Florencji były kluczową siłą stojącą za przetrwaniem tych zawodów.

Styl florencki bardzo łatwo zaadaptował się do dzisiejszej techniki decoupage. Coraz częściej sięgamy po ten styl wykonując skrzynki drewniane czy ramy pod obrazy. Decoupage świetnie prezentuje się w tym stylu. Jest to jeden z popularniejszych stylów w kategorii DIY.

Styl dekoracyjny

Rzemiosła w stylu florenckim mają ozdobny wygląd i są zazwyczaj złocone lub pokryte złotą farbą imitującą złocenia. Decoupage zazwyczaj obejmuje reprodukcje znanych dzieł sztuki klasycznej florenckiej, które mogą mieć charakter religijny lub nie. Chociaż reprodukcje są w wielu przypadkach stylem pochodnym naśladującym dzieła sztuki i piękne przedmioty wykonane z rzadkich materiałów, florenckie rzemiosło skierowane do turystów było modne i określane jako buen gusto, lub gustowny, „czysty włoski” lub „czysty styl renesansowy”. Szczególnie florenckie złocone ramy stały się popularne w późnej epoce wiktoriańskiej; odniesienia do takich ozdobnych ram pojawiają się w literaturze z epoki, takich jak Obraz Doriana Graya Oscara Wilde’a.

Rękodzieło

Rękodzieło w stylu florenckim można dziś zbierać i podkreślać nim wystrój swoich wnętrz. Florenckie ramy i tablice oraz reprodukcyjne meble florenckie kojarzą się ze stylem dekoracji wnętrz shabby chic, zwłaszcza w ostatnich latach. Pracując w technice decoupage możemy inspirować się już stworzonymi dziełami w tym stylu. Malarstwo florenckie lub szkoła florencka odnosi się do artystów z lub pod wpływem stylu naturalistycznego, rozwiniętego we Florencji w XIV wieku, głównie dzięki wysiłkom Giotto di Bondone, a w XV wieku wiodącej szkoły malarstwa zachodniego. Nie traćmy czasu – inspirujmy się znanymi artystami. Materiały, które będą nam w tym potrzebne, są również ogólnodostępne i łatwe do aplikowania na dany materiał.

Podążajmy za trendami, czerpiąc jednocześnie z historii i artystów, którzy zapoczątkowali ten styl. Prace decoupage w stylu florenckim zdecydowanie cieszą oko!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *