Poznaj najciekawsze techniki decoupage i odkryj nowe hobby!

Poznaj najciekawsze techniki decoupage i odkryj nowe hobby!

Poznaj najciekawsze techniki decoupage

Jakie techniki decoupage warto znać, aby z pasją ozdabiać wszelkie przedmioty? Która z nich będzie lepszym rozwiązaniem do większych motywów? W tym wpisie poznasz najważniejsze techniki wykorzystywane w tym hobby. To dzięki nim zaczniesz ozdabiać wszelkie przedmioty z pasją i nadasz im niepowtarzalny charakter.

Jak zacząć przygotowania do decoupage?

Przede wszystkim musisz pamiętać, że na początku nie potrzebujesz kupować wszystkiego. Wystarczy Ci kilka przedmiotów, aby zacząć pracę w dowolnie wybranej technice:

  • drewniany przedmiot do ozdobienia,
  • klej specjalny (ew. rozcieńczony wodą klej Magic),
  • lakier do zabezpieczenia i wykończenia drewnianej powierzchni,
  • farba akrylowa, która nada kolor Twojej pracy,
  • silikonowy, szeroki pędzel do nakładania farby na ozdabiany przedmiot,
  • papier ścierny do ścierania nieudanych prób zdobienia na pracy,
  • serwetka papierowa z wzorem lub cienki papier przeznaczony do tego hobby.

Nie wiesz jakie drewniane przedmioty wybrać? Zajrzyj tutaj.

Na blogu pisaliśmy już o tym, jakie narzędzia są niezbędne do decoupage.

Technika serwetkowa – na czym polega?

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod ozdabiania przedmiotów jest tzw. technika serwetkowa. Technika serwetkowa w decoupage polega na precyzyjnym naklejeniu wzoru z serwetki do czystej drewnianej powierzchni i przyklejeniu jej za pomocą kilku warstw lakieru. Przyklejony motyw nie powinien być wyczuwalny po dotknięciu. Można to zrobić na dwa sposoby:

  •  precyzyjnie wyciąć nożyczkami motyw z serwetki
  •  lub go ostrożnie wydrzeć z niewielkim fragmentem tła z serwetki.

Metoda wydzierania motywu z serwertki jest bardziej rekomendowana ze względu na łatwość przyklejenia wzoru niż w przypadku techniki precyzyjnego wycinania. Można wydzierać motyw również za pomocą zwilżonego pędzla. Doskonała technika wtedy, gdy chcesz umieścić wiele drobnych motywów na powierzchni.

Plusem tej techniki jest to, że nie trzeba zdolności manualnych, aby własnoręcznie ozdobić przedmiot, więc każdy może spróbować. Technika jest bardzo tania, a kupione przedmioty można wykorzystać ponownie do stworzenia kilku prac (oprócz serwetki czy papierowych motywów, które są jednorazowe).

Technika klejenia motywu ma znaczenie!

Jeśli chcesz przykleić wzór z serwetki na pudełko i wykorzystać do tego celu standardową metodę to potrzebujesz kleju i pędzla. Wystarczy zanurzyć pędzel w kleju i zacząć malowanie na motywie od środka wzoru aż do zewnątrz. Dzięki temu zyskasz gwarancję, że łatwo i równo przykleisz motyw do powierzchni.

Metoda na żelazko z papierem śniadaniowym, czyli ostrożne prasowanie wzoru

Jeśli Twój motyw jest dość duży, możesz przykleić go do ozdabianej powierzchni za pomocą żelazka. Jak to zrobić?

Wystarczy, że powierzchnię ozdabianego przedmiotu dokładnie pokryjesz cienką warstwą kleju, a następnie poczekasz aż wyschnie. Kolejny krok to ostrożne przyłożenie motywu z serwetki do powierzchni pracy, nałożenie papieru śniadaniowego i bardzo delikatne prasowanie wzoru, ale bez użycia funkcji pary!

Ręczne wcieranie motywu w powierzchnię pracy

Do dyspozycji masz również kolejną metodę. To ręczne wcieranie motywu za pomocą palców bez użycia podkładu gesso lub farby akrylowej. Powierzchnię pracy pokrywasz klejem. Gdy wyschnie, przykładasz serwetkę. Kolejny etap to wgniatanie serwetki w powierzchnię pracy za pomocą np. wałka do tapet.

Lakierowanie – mozolny etap końcowy, który daje świetne efekty!

Lakierowanie powierzchni pracy wymaga cierpliwości, dlatego wiele osób nie lubi tego etapu. Jednak jest on konieczny, aby Twoja prca była dobrze zabezpieczona, a motyw cieszył oczy. Należy lakierować powierzchnię pracy lakierem warstwa po warstwie i odczekać, aż każda kolejna warstwa dokładnie wyschnie.

Jakie techniki w decoupage lubicie stosować i które są Waszymi ulubionymi?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *