Narzędzia niezbędne do decoupage

Narzędzia niezbędne do decoupage

Rozpoczynasz dopiero przygodę z techniką decoupage? Dowiedz się, jakie narzędzia będą przydatne na sam „start” i bez których się nie obejdziesz.

Nożyczki

Jeśli zamierzasz ćwiczyć technikę decoupage najlepiej, abyś odłożył jedną parę nożyczek, które przeznaczysz tylko i wyłącznie do tego zdania. Narzędzie to powinno być czyste i ostre. Pod względem ostrości dobrze więc wybrać nożyczki do materiału. Można również zakupić nożyczki z zakrzywionym końcem. Dzięki temu łatwiej Ci będzie wycinać skomplikowane wzory z serwetki. Jeśli jednak zauważysz, że nożyczki się nieco stępiły, powycinaj nimi trochę papier ścierny, to powinno nieco zaostrzyć narzędzie.

Klej

Bez tego środka na pewno sobie nie poradzisz. Klej służy do przytwierdzenia grafiki z nośnika, np. serwetki, fotografii, na wybrany przedmiot, drewnianą skrzyneczkę, starą komodę. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów klejów przeznaczonych specjalnie do techniki decoupage. Na każdym opakowaniu znajdziesz dokładną instrukcję, jak używać kleju, czy rozcieńczać go z wodą itd. Klej przeznaczony specjalnie do decoupage ma nieco wolniejszy czas schnięcia. Dzięki temu w razie potrzeby osoba niedoświadczona może jeszcze nieco zmienić położenie grafiki na przedmiocie. Możesz również wykorzystać klej stosowany do tapet, szczególnie jeśli chcesz nanieść wzór na większą powierzchnię.

Jeśli jednak nie masz odpowiedniego kleju, możesz zrobić go sam. W tym celu będziesz potrzebować szklanki wody, 1,5 szklanki mąki, 0,25 szklanki cukru i 0,25 łyżeczki oleju. Wszystkie te składniki wymieszaj w rondelku, podgrzewając je na średnim ogniu. Możesz również regulować gęstość kleju: rozcieńczyć go nieco wodą lub dodać nieco mąki, aby był gęstszy. Jeśli olej ma pełnić funkcję werniksu, należy dodać do niego więcej oleju. Klej powinien się gotować około 10-15 minut. Należy uważać, aby nie doprowadzić substancji do wrzenia. Następnie klej można urozmaicić, dodając brokat, barwnik spożywczy. Klej należy przechowywać w zakręconym pojemniku, np. słoiku.

Lakier

Lakier, który nakładasz na przedmiot w końcowym etapie tworzenia, ma znaczenie również dla efektu końcowego projektu. Możesz wybrać lakier wodny, który nie będzie miał żółtego odcienia lub przeciwnie – lakier olejny, dzięki któremu rzucisz żółtą poświatę na przedmiot, stylizując go na starszy. Jeśli zamierzasz pracować na dużych powierzchniach, wykorzystaj lakier w sprayu.

Lakiery na bazie wody będą się sprawdzać bardzo dobrze na małych powierzchniach, a także na takich materiałach, jak drewno oraz szkło. Szybką schną i chociaż po nałożeniu mają nieco mleczną barwę, to po wyschnięciu są całkowicie przezroczyste. Dlatego dobrze będą się prezentować na jasnych kolorach. Po nałożeniu lakieru (należy aplikować go w miarę możliwości gładko i równomiernie rozprowadzać) należy szybko i dokładnie umyć pędzle w wodzie z mydłem.

W sprzedaży dostępne są lakiery w różnych opcjach: matowe, półmatowe, błyszczące. W zależności od tego, jaki chcesz uzyskać efekt końcowy, wybierz jeden z nich.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *