Jak wykonać decoupage na starych butach?

Jak wykonać decoupage na starych butach?

Decoupage to również prosty sposób na zmianę charakteru i rewitalizację starej pary butów. Będziesz potrzebował do tego trochę wyobraźni i czasu, ale jeśli zrobisz to dobrze, rezultat może zaskoczyć nawet i Ciebie!

Kolejne kroki

1. Wybierz papier

Cienki papier o średniej wadze sprawdzi się znacznie lepiej niż papier ciężki, ale poza tym, jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia. Zbierz kilka arkuszy papieru w niemal każdym wzorze lub kolorze, który Ci się spodoba. Może to być papier do pakowania, stare czasopisma, stare książki, komiksy i krzyżówki. Jeśli nie możesz znaleźć niczego, co Ci się podoba w druku, możesz również wyszukać obrazy online, które lubisz i wydrukować je na standardowym papierze do drukarki.

Podczas wybierania obrazów i wzorów zwróć szczególną uwagę na rozmiar wydruku. Musisz upewnić się, że wzór jest wystarczająco mały, aby zmieścił się na powierzchni buta. Weź również pod uwagę kolor. Ułóż swoje obrazy w stos i upewnij się, że kolory dobrze do siebie pasują.

2. Podziel papier na małe kawałki

Najłatwiejszym narzędziem do pracy będą kwadraty o rozmiarze pocztowym – około 25,5 x 31,25. Można również ciąć papier na małe paski lub wycinać pojedyncze kształty ze wzoru. Małe kawałki sprawdzą się tutaj najlepiej, ponieważ będą się mniej marszczyć, gdy zastosujesz papier wokół krzywizn buta. Cięcie papieru nożyczkami zapewni gładkie, proste krawędzie. Inną opcją byłoby po prostu rozdarcie papieru na małe kawałki. Spowoduje to utworzenie poszarpanych krawędzi i nadanie gotowym butom innego wyglądu.

3. Zaplanuj projekt

Choć nie jest to absolutnie konieczne, zazwyczaj dobrze jest rozłożyć wycięte kawałki i zaplanować układ lub ogólny projekt butów. Być może będziesz musiał wprowadzić zmian w układzie, gdy zastosujesz wybrane przez siebie elementy, ale oszacowanie, jak projekt powinien wyglądać, może sprawić, że część aplikacji okaże się zbędna lub po prostu niepasująca.

4. Wybierz buty

Znajdź dobre buty ze skóry lub sztucznej skóry. Najlepiej sprawdzą się buty w jednolitym kolorze z gładką powierzchnią i minimalnymi detalami. Taki projekt to świetny sposób na nadanie nowego życia starej parze butów, ale jeśli nie masz pary leżącej w szafce, prawdopodobnie znajdziesz kilka w sklepie second hand. Wybór butów w jednolitym kolorze sprawi, że papier dekoracyjny będzie najważniejszym elementem, a nie wzorem dodatkowym. Obuwie z przelotkami, sznurowadłami, paskami i innymi szczegółami może być złym wyborem, ponieważ będziesz musiał rozdzielić te elementy. Nie jest to niemożliwe, ale sprawi, że projekt będzie bardziej złożony.

5. Wyczyść buty

Przetrzyj buty wilgotną szmatką, aby oczyścić powierzchnię z brudu i zanieczyszczeń. Buty nie muszą być dokładnie czyszczone, ale nie powinny być widoczne na nich duże grudki brudu. Plamy i głęboko osadzone zabrudzenia można jednak pozostawić – zostaną zakryte.

6. Zetrzyj wszelkie gładkie powierzchnie

Jeśli wybierzesz buty ze skóry lakierowanej, dobrym pomysłem jest lekkie polerowanie i ścieranie powierzchni za pomocą łatki z papieru ściernego.

Pilnik do paznokci można również wykorzystać do zeskrobania grudek z butów. Należy zauważyć, że proces zdzierania nie jest konieczny, jeśli buty mają już matową lub szorstką powierzchnię.

7. Przygotuj pastę za pomocą kleju i wody

W szklanej lub plastikowej misce połącz równe proporcje kleju PVA i wody. Mieszaj je razem z patyczkiem plastikowym lub jednorazowym drewnianym pałeczkiem, aż do całkowitego połączenia. Należy pamiętać, że klej PVA jest zwykłym białym klejem. Inną opcją byłoby zakupienie Mod Podge lub podobnego komercyjnego kleju do decoupage. Upewnij się, że cokolwiek wybierzesz zapewni Ci trwałe połączenie i wyraźne, gładkie wykończenie.

Zacznij decoupage!

1. Pokryj tył buta pastą

Nałóż przygotowaną pastę na małą część z tyłu buta za pomocą gąbki lub innego, małego pędzla. Nakładaj wystarczającą ilość pasty, aby pokryć wystarczającą ilość buta na jedną lub dwie małe łatki papieru. Pasta musi być świeża i bardzo mokra, gdy przyklejasz papier, a jeśli zastosujesz zbyt wiele na raz, może zacząć wysychać, zanim będziesz mógł na nim pracować. Technicznie możesz rozpocząć pracę w dowolnym miejscu buta, ale zazwyczaj najłatwiej jest zacząć od tyłu (pięty) buta wzdłuż wewnętrznej krawędzi.

2. Natychmiast zastosuj plaster papieru

Umieść jedną łatkę papieru na pastę, następnie na but. Użyj palców, aby delikatnie naciskać papier, ponieważ musi on dobrze przylegać. Jeśli papier nie przylega dobrze, może być konieczne pokrycie tylnej części łaty dodatkową pastą przed ponowną próbą.

3. Wygładź papier

Podczas gdy pasta jest jeszcze mokra, używaj palców, aby wygładzić wszelkie zmarszczki, które widzisz w nałożonej warstwie. Jeśli pasta zaczęła już wysychać lub jeśli w inny sposób nie możesz wygładzić zmarszczek palcami, przesuń ją po powierzchni wilgotną gąbką, aby bardziej ją wygładzić.

4. Nałóż warstwę wierzchnią pasty

Zanim przejdziesz dalej, nałóż kolejną łatkę na papier, nakładając kolejną gładką warstwę. Nie bój się stosować zbyt wiele. Papier powinien być dokładnie nasączony pastą, jeśli naprawdę chcesz, aby pozostał na swoim miejscu. Ta warstwa pasty może również rozciągać się na następną część buta, którą planujesz przykryć.

5. Pokryj cały but

Pokryj resztę buta w ten sam sposób, nakładając papier na raz, aż cała powierzchnia zostanie zakryta. Każdy skrawek papieru powinien nieznacznie nachodzić na poprzedni. Nakładanie się na plastry zmniejsza ilość pustego miejsca. Jeśli popełnisz błąd, będziesz miał kilka sekund na usunięcie poprawki, zanim rozpocznie się wklejanie. Po upływie tego czasu lepiej jest załatać łatę nową, zamiast próbować ją oderwać. Jeśli chcesz, możesz oddzielić obcas buta, ale nie przejmuj się zakrywaniem podeszwy lub wnętrza. Po zakończeniu dekorowania jednego buta uzupełnij drugi but w ten sam sposób.

Niech buty wyschną. Odłóż buty na kilka godzin, aż powierzchnia będzie w większości sucha. Powierzchnia może nadal być lepka, ale powinna być wystarczająco sucha, aby zapobiec przesuwaniu się papieru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *