Decoupage – najczęstsze błędy początkujących

Decoupage – najczęstsze błędy początkujących

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z decoupage musisz nie tylko zaopatrzyć się w dedykowane do tego akcesoria i materiały, ale również posiąść niezbędną wiedzę. Dlatego warto dowiedzieć się również, jakie błędy popełniają najczęściej osoby początkujące w technice decoupage. To pomoże Ci nie tylko zaoszczędzić czas podczas pracy, ale też czerpać z niej jeszcze więcej radości!

1. Zbyt dużo farby

Wiele osób chcąc przyspieszyć swoją pracę bardzo często idzie na skróty i decyduje się na położenie jednej, grubej warstwy farby. To błąd! Musisz wiedzieć, że solidna baza nie oznacza położenia jednej warstwy wybranego koloru, ale nakładanie go stopniowo, nawet kilka razy, aby efekt był jak najbardziej naturalny. Ponadto przy nałożeniu zbyt grubej warstwy farby nie osiągniesz zamierzonego efektu, na przykład spękania powierzchni.

2. Zły dobór pędzla

Zanim podejmiesz się decoupage pamiętaj, że pędzle są jednymi z ważniejszym akcesoriów, którymi będziesz się na co dzień posługiwać. Złej jakości pędzel może wyrządzić więcej złego niż dobrego. Zwróć więc uwagę na to, czy wybrany pędzel nie pozostawia smug podczas nakładania cienkiej warstwy, nie wypadają z niego pojedyncze włoski. Nie musimy chyba mówić, jakie wrażenie wywołują zmieszane z farbą pojedyncze włoski z pędzla…

Mówiąc o złych pędzlach nie możemy też nie wspomnieć o innym aspekcie, a mianowicie o wielkości pędzla. Należy zwrócić uwagę na to, aby nie był on zbyt wąski, na przykład do przyklejania serwetki. Pędzel musi być dobrany do materiału oraz powierzchni, na której pracujesz. Podczas pracy z serwetką lepiej sprawdzi się większy, miękki pędzel.

3. Za bardzo rozcieńczony klej

Mówimy tu o sytuacji, gdy skończył nam się klej do decoupage i musimy posiłkować się innym. Klej należy rozcieńczać stopniowo i wyjść z założenia, że powinien on mieć konsystencję zbliżoną do prawdziwego, dedykowanego do decoupage kleju. Zbyt gęsty pozostawia nieestetyczne ślady i długo schnie, z kolei za rzadki często niszczy materiały, na przykład serwetkę.

4. Źle przygotowana powierzchnia

Przygotowanie powierzchni jest najtrudniejszym i jednocześnie najważniejszym elementem naszej pracy. Musimy więc pamiętać o tym, aby powierzchnię odtłuścić i wyszlifować. Jeśli nie poświęcimy wystarczająco dużo czasu na odtłuszczenie powierzchni, farba nie będzie się na niej dobrze trzymać. W przypadku braku wyszlifowania, motywy z pewnością nie będą się dobrze wtapiać. I tutaj jeszcze jedna, cenna uwaga – tego etapu nie możemy przyspieszać!W decoupage pośpiech jest zdecydowanie złym doradcą.

5. Brak wiedzy na temat lakierów

Jeśli chcesz wykorzystywać w swojej pracy lakiery musisz dowiedzieć się na ich temat jak najwięcej. Lepiej nie używaj lakierów na bazie rozpuszczalnika. Te nie pachną przyjemnie, długo schną, pozostawiają też nieestetyczne, żółte ślady na powierzchni. Zdecydowanie lepiej będzie zdecydować się na lakiery wodne, które nie są toksyczne, a do tego bardziej przyjazne dla środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *