Bombka świąteczna metodą decoupage – dekoracja na choinkę

Bombka świąteczna metodą decoupage – dekoracja na choinkę

Bombka świąteczna metodą decoupage

Szukasz oryginalnych sposobów na udekorowanie świątecznego drzewka? A może w tym roku stawiasz sobie za cel samodzielne przygotowanie ozdób świątecznych? Sprawdź, w jaki sposób możesz przygotować bombkę świąteczną metodą decoupage. 

Bombka świąteczna metodą decoupage – oryginalna ozdoba na choinkę

Uwielbiam własnoręcznie robione dekoracje świąteczne, które pięknie wyglądają na choince. W tym roku również postanowiłam takie przygotować. Jedną z ozdób jest bombka świąteczna z motywem choinki, którą wykonałam metodą decoupage. 

Oryginalna ozdoba świąteczna – krok po kroku

Do przygotowania takiej pracy potrzebujesz kilku rzeczy: 

  • bazy w kształcie bombki,
  • serwetki z dowolnym motywem świątecznym (ja wybrałam choinkę),
  • preparatu do decoupage (najlepiej 2 w 1: klej i lakier),
  • pędzel i woda,
  • farb akrylowych i np. akwarelowym (w zależności od tego, jakie efekty chcesz osiągnąć)

Pierwszy etap przygotowania pracy to delikatne pokrycie całej powierzchni bombki białym gesso. Dzięki temu farby łatwiej wnikają w powierzchnię, a ich kolory są bardziej intensywne. Następnie moją wybraną serwetkę rozdzieliłam na kilka warstw i do przyklejenia wybrałam warstwę z wzorem, a pozostałe odłożyłam. Tutaj do wyboru są dwie techniki: albo wydzieranie wzoru palcami z zachowaniem pewnego odstępu albo precyzyjne wycinanie. Ja wybrałam tę pierwszą metodę ze względu na to, że jest lepsza do tego typu prac. 

Wzór z serwetki naniosłam na centralną część pracy. Najpierw zmoczyłam pędzel w wodzie, aby wzór przylgnął do drewnianej powierzchni. Wystarczy bardzo mało wody, a jej nadmiar może całkowicie rozmiękczyć serwetkę. Gdy brzegi są delikatnie posmarowane wodą, dodaję przy pomocy pędzla preparat (klej i lakier do decoupage). Trzeba chwilę odczekać, aby całość wyschła. Na wstęgi kokardki również naniosłam wzór z serwetki, aby była ona bardziej nietypowa. Można też przesuszyć pracę nagrzewnicą lub suszarką. Kolejny krok to malowanie pracy farbami. 

Do dekoracji tej bombki użyłam farb akrylowych i akwarelowych, które pięknie mienią się w świetle. 

Jak widzisz, taką bombkę świąteczną metodą decoupage można bardzo łatwo wykonać, a zabawa jest przy tym przednia! Jeśli chcesz stworzyć taką dekorację, przeczytaj o popularnych metodach decoupage. 

Bombka świąteczna metodą decoupage

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *